تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

فروش طرح پرورش کفشدوزک,طرح توجیهی کفشدوزک,آموزش وراه اندازی 09306131008

  فروش طرح  پرورش کفشدوزک,طرح توجیهی کفشدوزک,آموزش وراه اندازی 09306131008

  ایستانیوز: اگر قرار است محصولی نام ارگانیک را یدک بکشد، باید در مدیریت پرورش آن دقت کرد تا به هیچ نوع سم یا کود شیمیایی آلوده نشود. به همین منظور وظیفه از بین بردن آفات مزارع، باغات و گلخانهها به حشراتی سپرده میشود که میتوانند بدون ایجاد آلودگی، حیات مزرعهها را حفظ کنند؛ حشراتی که پرورش آنها کسبوکار جدیدی ایجاد کرده است.
   

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز) ، از سال ۷۳ که بحث کنترل بیولوژیک به میان آمد، متعاقب آن کنترل سموم و کودهای شیمیایی مطرح شد اما اگر در مزارع از سموم و آفت‌کشها استفاده نشود، قارچ‌ها و آفتها تمام محصولات را از بین خواهند برد و عملا چیزی به نام کشاورزی وجود نخواهد داشت. بر این اساس از دشمنان طبیعی علیه آفات برگ، ساقه و میوه استفاده میشود که بدون آسیب زدن به محصول، همزیستی متقابلی با گیاه برقرار میکنند.
  کفشدوزکهای شکارگر از دشمنان طبیعی آفات هستند که حدود ۲هزار گونه از آنها در دنیا شناخته شده است. از این حشره برای کنترل شته، کنه و آفات مکنده استفاده میشود. نوع خاصی از آنکه در ایران نیز پرورش مییابد به نام «کریپتولموس» معروف است و در باغهای چای و مرکبات نقش شکارگر را بازی میکند. شاید تا به حال نام «چای ارگانیک» را نشنیده باشید اما یکی از دلایل تولید این چای وجود کفشدوزک کریپتولموس است. در صورت حضور به موقع و کافی کفشدوزکها در باغات چای، استفاده از هیچ نوع سمی توجیهپذیر نیست. این حشره دوست‌داشتنی به‌شدت به سموم و آفت‌کشها حساس است. اما پرورش این حشره در ایران به‌طور چشمگیری رو به افزایش است و افراد زیادی از کنار این شغل کسب درآمد میکنند. هم اکنون با پرورش انبوه و صادرات این حشره زیبا درآمد خوبی نصیب شما میشود. چراکه کفشدوزک کریپتولموس در خارج از کشور حدود نیم دلار ارزش دارد.
  نخستین قدم، تهیه غذاست
  در پرورش کفشدوزک به نخستین نکتهای که باید فکر کنید، غذای مورد نیاز است. این حشره از شپشکهای آردآلود در کدو یا جوانه سیبزمینی استفاده میکند. شما قبل از هر چیز باید کدوها یا سیبزمینیهای سالم و بدون پوسیدگی را از بازار خریداری و آنها را به شپشک آلوده کنید. منبع این آلودگی را که به صورت کلونی است، میتوان از مراکز تحقیقات گیاه‌پزشکی یا پرورشی به مقدار مورد نیاز تهیه و کار را آغاز کرد. البته نگهداری و مراقبت از آن مهارت و کوشش خاصی را میطلبد که مستلزم کسب تجربه است. به‌طور متوسط یک ماه طول میکشد آلودگی تمام سطح کدو را فرابگیرد. البته به فاصله هر ۱۰ تا ۱۵روز باید کدوها را جابهجا کرد. در روزهای سرد سال، نیاز به دستگاه گرم‌کنندهای دارید که دمای اتاق را بین ۲۵ تا ۲۹درجه سانتیگراد نگه دارد.
  انبارداری کدوها و سیبزمینیها کاری است که به شم اقتصادی و تیزبینی خاصی احتیاج دارد؛ به عنوان مثال باید قیمتهای مختلف سیبزمینی و کدو را در بازار سنجید. در مواقعی که قیمت یکی از این اقلام بالا رفت، میتوان دیگری را که قیمت پایینتری دارد، جایگزین کرد و بدین‌ترتیب صرفهجویی در هزینهها را مبنای کار قرار داد. به هر ترتیب بنابر مساحتی که در اختیار دارید، میتوانید تعداد کدوها را تنظیم کنید. پس از آغشته شدن کامل آنها به شپشک آردآلود، اکنون غذای مورد نیاز کفشدوزک آماده است. جالب است بدانید که بسیاری از فعالان این رشته، تنها به همین حرفه مشغولند و ممکن است قسمت دوم و اصلی کار، یعنی پرورش کفشدوزک را دنبال نکنند. چراکه تا اینجا هم میتوانند درآمد درخور توجهی برای خود داشته باشند؛ هرچه کدوی آلوده به شپشک آردآلود بیشتر، درآمد هم بیشتر!
  پرورش کفشدوزک
  کفشدوزک کریپتولموس، که بومی استرالیاست برای نخستین بار در سال ۱۸۸۸ میلادی برای کنترل آفات معرفی شد. این گونه در طول زندگیاش۴۰۰ تا ۵۰۰تخم تولید می‌کند. طی مراحل مختلفی که حدود یک ماه طول میکشد، این تخمها به حشره بالغ تبدیل میشوند. لارو این کفشدوزک در طول دوره لاروی به بیش از ۲۵۰شپشک آردآلود برای تغذیه نیاز دارد. لاروها در ابتدا اشتهای زیادی دارند، بنابراین لازم است مدام کلونیهای شپشک را در اختیار آنها قرار دهید. پس از رسیدن به سن بلوغ، میتوانید هر کفشدوزک را به‌طور میانگین به قیمت ۵۰تا ۷۰‌تومان بفروشید.
  البته ذکر این نکته لازم است که پیش از شروع کار،مشتریهای خود را پیدا کنید و از بازار فروش اطمینان داشته باشید.
  مساحت مورد نیاز، به وسعت کار شما وابسته است اما دستکم به ۲اتاق ۳در۴ مترمربعی مجزا احتیاج دارید که حداقل ۲۰متر از هم فاصله داشته باشند. یکی برای تولید شپشک و دیگری برای پرورش کفشدوزک. منفذها و خروجیهای اتاقها باید به‌طور کامل پوشیده شود. تهویه مناسب و سیستم تنظیم دما از دیگر مواردی است که رعایت آن در اتاقها ضروری است.
  برآورد
  حال تصور کنید که قرار است در یک هکتار باغ چای که آلوده به شپشک است، کفشدوزکها را رها کنید. معمولا در هر هکتار حدود۱۶هزار بوته چای کاشته میشود. بطور متوسط برای هر بوته حداقل۴کفشدوزک نیاز است. اگریک چهارم بوتهها آلوده باشد دست کم این باغ به ۱۶هزار کفشدوزک نیاز دارد. در نتیجه درآمد شما از انتقال کفشدوزکها به این باغ، یک میلیون و ۱۲۰هزار تومان خواهد بود. این درحالی است که سمپاشی چنین باغی، بر اساس نوع سم، افزون بر ۲میلیون تومان هزینه در بر دارد. علاوه بر آن کفشدوزکها با وجود عاری بودن از آلودگی، تنها بر بوتههای هدف متمرکز میشوند. اما در سمپاشی، باغدار مجبور است کل بوته را به سم آغشته کند تا شپشکها از بین بروند.
  هم‌اکنون که در فصل سرد سال هستیم، تولید کلونیهای شپشک به‌طور قابل توجهی میتواند سودآور باشد. قیمت کدوی آلوده شده تقریبا ۳ تا ۴برابر قیمت کدوی سالم است. بنابراین کسانی هستند که از فروش همین کدوهای آلوده امرار معاش میکنند. علاوه بر آن به دلیل مشکلات پرورش کفشدوزک در چنین فصولی، ممکن است در فروردین سال بعد، قیمت هر کفشدوزک مادری به ۲۰۰ یا ۳۰۰تومان هم برسد. پس از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را ببرید!


  این مطلب تا کنون 99 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : کفشدوزک ,پرورش ,شپشک ,آلوده ,حشره ,قیمت ,پرورش کفشدوزک ,مورد نیاز ,غذای مورد ,باید کدوها ,نیاز دارد ,وراه اندازی 09306131008 ,توجیهی کفشدوزک آموزش ,
  فروش طرح پرورش کفشدوزک,طرح توجیهی کفشدوزک,آموزش وراه اندازی 09306131008

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر